SPOŘILOV LIDSKÁ ŘEKA / NEJVĚTŠÍ ZAHRADNÍ MĚSTO VELKÉ PRAHY A JEHO OSOBNOSTI

Tematická procházka v rámci Dne architektury 2017 zprostředkuje informace o historii, urbanistickém a architektonickém řešení čtvrti a jejích vybraných osobnostech.

Akce začíná v sobotu 30. září 2017 v 10:00 hod v kostele sv. Anežky České na Spořilově.

Plakát ke stažení.

Setkání sousedů

NAJDEME

ještě zmizelé sousedy?

Hledáme pamětníky, vzpomínky či informace o sousedech německého jazyka, kteří byli na Spořilově internováni v našem kostele a ve škole, nebo vysídleni po druhé světové válce.

Během Noci kostelů a následující neděli byla v sále pod kostelem k tomuto tématu výstava Pod jednou střechou, připravená sdružením Antikomplex. Na sedmi stolech leží pár věcí: čajový šálek, porcelánový jelen, fotoalbum, sešit s textem. Fotografie a příběhy lidí, kteří se vrátili do domů, z nichž pocházejí, ale kde už žije někdo jiný. Každé obci je věnován jeden stůl: Slavonice, Poběžovice, Kytlice, Rudné, Rumburk, Dolní Dvůr, Hejnice. Výstava je putovní a v létě 2017 je Chomutově.

Na stole obce Spořilov leželo několik zpráv, zmínek z literatury i osobních vzpomínek, které se nám o bývalých sousedech dosud podařilo najít. Zejména se nám podařilo navázat kontakt se spořilovským rodákem, tenistou a trenérem německé reprezentace, Richardem Schönbornem, který nám v několika dopisech popsal, jak jeho rodina prožívala události těsně po válce na Spořilově i jinde v Praze.

Během výstavy i po ní se nám ohlásili další pamětníci a pamětnice, se kterými budeme ještě mluvit. Pokud byste měli nějakou informaci, zprávu nebo tip na pamětníka, napište prosím na

V listopadu 2017 si chceme bývalé sousedy připomenout.

Bohoslužba Smíření bude sloužena 3. listopadu 2017
za oběti české, německé i židovské z doby válečné a poválečné.

iniciativa Smíření u sv. Anežky