V pátek 14. 3. a v sobotu 15. 3. 2025 proběhla v kostele svaté Anežky České na Spořilově postní duchovní obnova, kterou vedl P. David Kučerka, člen rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou.
Program
První promluva: Anežčina cesta k zasvěcenému životu
Druhá promluva: Anežčina horlivost pro Krista
Mše svatá: Kázání otce Davida
Odkud pocházíte a co a kdy vás přivedlo mezi Křižovníky s červenou hvězdou?
Pocházím z jihomoravského města Hodonín, ale jsem konvertita a dalo by se říct, že jako křesťan jsem se narodil až v Plzni, kde jsem také poznal otce Bartoloměje. Do té doby jsem o tomto řádu vůbec nic nevěděl. Ale životní příběh sv. Anežky České a její dílo mě nakonec přivedlo až k němu a povolání skrze něj sloužit Bohu a pokračovat v odkazu jeho zakladatelky.
Co je základem vaší spirituality?
Podle řehole sv. Augustina jako společenství v pohostinnosti a péči o chudé, nemocné, staré, potřebné a pocestné naší doby naplňujeme odkaz sv. Anežky České a sloužíme Kristu jako jeho učedníci.
Vystudoval jste práva, i to je nadále činnost, kterou pro řád vykonáváte?
Ano, jako čerstvý absolvent v roce 2013 jsem vpadnul do restitučního procesu církevního majetku, takže mé právnické vzdělání bylo plně využito. Bohužel, ani po dvanácti letech nejsou ještě všechny případy dokončené a musíme se prostřednictvím soudů domáhat napravení křivd, které na naší vlasti spáchal komunismus. Jedná se ale už o jednotky případů, takže podstatnou část se nám podařilo úspěšně vyřídit. Další velkou výzvou je pro nás následná správa majetku a jeho udržitelné využívání.
Působíte v pražském klášteře, kolik je vás v komunitě, jaké zde zastáváte úkoly?
V pražském konventu, kde se nachází i řádový noviciát, jsme čtyři. Před několika lety jsme otevřeli Křižovnický juvenát. Původně toto zařízení sloužilo k ubytování nadaných studentů, jejichž rodiny si nemohly dovolit vydržovat studenta na pražských gymnáziích. Dnes toto zařízení slouží jako vysokoškolská kolej pro katolické studenty pražských vysokých škol, ve které je momentálně dvanáct studentů. Jednou týdně máme s nimi společný program, takže to není jen prostá vysokoškolská kolej, ale snažíme se i o jejich duchovní formaci.
Na co kladete důraz při své pastoraci?
Pokud bych to měl vyjádřit jedním slovem, tak na Milosrdenství. Ježíš často kritizoval Farizeje a Zákoníky za jejich formalistický přístup k druhým. Jako právník vím, jak přepjatý formalismus dokáže převrátit a zničit úmysl zákonodárce a popřít ducha zákona.
Čím je pro Vás konkrétně sv. Anežka, zakladatelka vašeho řádu, jejíž 35. výročí svatořečení provází náš letošní farní liturgický rok?
Je mou celoživotní inspirací. Stála u počátku mého Ano pro Boha a provází mě mým kněžským a řeholním životem.
Byl jste někdy v kostele sv. Anežky na Spořilově?
Bude to moje první návštěva. Spořilovský kostel se mi dostal do povědomí, když jsem psal diplomovou práci o našem velmistrovi Dr. Josefovi Vlasákovi O.Cr. Spolu s františkánským terciářem Františkem Noskem, čs. ministrem pošt, stál u zrodu Díla blahoslavené Anežky Přemyslovny, které vystavělo i zdejší kostel. Tyto kostely na tehdejších pražských periferiích v počtu hvězd kolem hlavy Panny Marie na mariánském sloupu na Staroměstském náměstí měly být satisfakcí za její stržení. Velmistr Vlasák dokonce přesvědčil řádové spolubratry, aby mu dali souhlas na hypotéční úvěr deset milionů korun se zástavou řádového hospodářského majetku pro Dílo. Hypoteční úvěr se musel po roce 1950 zaplatit z náhrad za živý a mrtvý inventář řádových statků a z nájmů činžovních domů. Takže sv. Anežka Česká a její dílo souvisí se zdejším kostelem mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát.
Připravila Michaela Tučková